A koronavírus helyzethez kapcsolódó fontos tanulmányi információk

Tisztelt Hallgatók!

Ezúton is tájékoztatjuk Önöket, hogy a Tanulmányi Hivatalban a személyes ügyfélfogadás 2020.03.12-től szünetel.

A Tanulmányi Hivatal munkatársai a hallgatók kérdéseit kizárólag elektronikusan, a TH honlapján, a munkatársak fülön (http://to.ttk.elte.hu/?q=munkatarsaink) megtalálható e-mail címen fogadják, kizárólag a Neptunban szereplő hivatalos hallgatói e-mail címről.

Felhívjuk a figyelmüket, hogy a "freemail", "hotmail" illetve az "outlook" e-mail címekre küldött leveleink sajnálatos módon többnyire nem érkeznek meg, ezért kérjük egy másik e-mail cím (pl. gmail) rögzítését a Neptun tanulmányi rendszerben.

Mivel az ELTE 2020. március 23-tól távolléti oktatásra áll át, ezért kiemelten fontos, hogy folyamatosan figyelemmel kövessék az ELTE honlapján olvasható (https://www.elte.hu/koronavirus), folyamatosan frissülő tájékoztatót és tartsák be az abban szereplő utasításokat, rendszeresen használják a Neptunt és ellenőrizzék a Neptunban regisztrált elektronikus postafiókjukat, mivel az oktatók a Neptunon keresztül fogják Önöket tájékoztatni a kurzusok teljesítésének módjáról.

Az ELTE TTK oktatói és munkatársai mindent megtesznek azért, hogy a hallgatók a rendkívüli körülmények között is megkapják a lehetőséget a kurzusok teljesítésére, de a félév sikeres befejezéséhez elengedhetetlen az Önök együttműködésé is.

Vigyázzanak magukra, családtagjaikra, ismerőseikre, mindenkinek jó egészséget kívánunk!

System of evaluation of students’ performance

Credit system

The credit system of the University is in accordance with the European Credit Transfer System, therefore the credits of the courses are transferable in all Countries of the European Union. One credit, as a rule, is the equivalent to one hour per week of study throughout a semester (~15 weeks). Students can earn credits by passing an (retaken) examination or successfully completing a practical course. The value of credit is independent of the grade if the latter is better than “fail” or “unacceptable” (see for grades below). The students have some flexibility to make their own tuition program for a semester. However, this opportunity is not without limit, because prior finishing of courses might be a requirement of the enrollment to others. (For the credit values of courses and course enrollment requirements see the curriculum of programs.)

Grades for rating the performance

Students’ performance on examinations and at the end of practical courses is rated by grades in a five-scale system as follows: 5 (excellent), 4 (good), 3 (fair, satisfactory), 2 (passing, acceptable), 1 (fail, unacceptable). The passing grades are 2-5. Credits can be earned only with passing grades but the value of these does not influence the value of the credit (see above).

Evaluation in the PhD procedure

Candidates’ performance on the examination is rated on the five-scale grade system (above), while the evaluation of the “Ph.D. Thesis” by reviewers and of the oral presentation by a committee applies a four-scale system, which is the same used for the final qualification of the Ph.D. degree itself: “Summa cum laude” (excellent), “Cum laude” (good), “Rite” (satisfactory), “Insufficiente” (unsatisfactory). In the latter case, the “Ph.D. procedure” is not successful the degree cannot be awarded.